Aleksy Rżewski - w stulecie prezydentury

W 2019 r. przypada 100-lecie objęcia urzędu prezydenta miasta Łodzi przez Aleksego Rżewskiego.
Z tej okazji chcemy upamiętnić Jego osobę. Oto, jak głosowaliście:Aleksy Rżewski był pierwszym prezydentem naszego miasta w niepodległej Polsce. Jego legenda urosła dzięki wdrożeniu pierwszego w Polsce systemu edukacji publicznej, zaawansowanym działaniom na rzecz transportu publicznego, infrastruktury i kanalizacji.

Głosowanie trwało: 27.06.2018 - 18.07.2018
W głosowaniu wzięło udział 838 osóbKiedy 27 marca 1919 r. Rada Narodowa miasta Łodzi wybrała Aleksego Rżewskiego prezydentem miasta, Łódź, przez okres zaborów silnie uzależniona od rynku rosyjskiego, była po I wojnie światowej w szczególnie trudnej sytuacji. Dotkliwie odczuwało się braki infrastrukturalne i biedę. Jedną pierwszych decyzji nowego prezydenta było wprowadzenie w Łodzi powszechnego obowiązku nauczania dzieci, po którym nastąpiło tworzenie sieci szkół. Rżewski doprowadził także do przejęcia przez miasto udziałów w spółce kolejowej, co pozwoliło mu wpływać na miejską komunikację tramwajową. Rozpoczął tworzenie miejskiej kanalizacji, założył placówki zdrowia, Kasę Chorych, Miejską Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży, pracownię psychologiczną oraz szkołę dla dorosłych zwaną „miejskim uniwersytetem”.

Dziś imię Rżewskiego nosi ulica na Bałutach, Szkoła Podstawowa nr 116 przy ul. Ratajskiej i Gimnazjum Miejskie nr 15 przy ul. Sowińskiego.

więcej o Aleksym Rżewskim >>>


GaleriePodsumowanie:


Głosowanie trwało: 27.06.2018 - 18.07.2018
W głosowaniu wzięło udział 838 osób