Co dalej z dawnym poligonem na Brusie?

Poligon na Brusie - ogromny, 145-hektarowy teren - został kupiony niemal dekadę temu za 76 milionów złotych. Jeszcze na początku 2009 roku, tuż po zakupie Brusa, ówczesne władze nie miały na ten teren żadnego pomysłu. Niemal po dekadzie Brus jest zaniedbany, brakuje tam infrastruktury do wypoczynku i rekreacji.

Zapytaliśmy łodzian o zdanie nt. jego ewentualnego zagospodarowania. Głosowanie za pośrednictwem platformy VOX POPULI było częścią konsultacji społecznych przeprowadzonych od 4 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r.

Oto jak odpowiadaliście:




Raport z konsultacji

Stanowisko Prezydenta Miasta Łodzi

Głosowanie trwało: 04.12.2017 - 31.01.2018
W głosowaniu wzięło udział 3414 osób



GaleriePodsumowanie:


Głosowanie za pośrednictwem platformy VOX POPULI było częścią konsultacji społecznych przeprowadzonych od 4 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r.

Poddano pod głosowanie poniższe opcje:

1. POMYSŁ NA BRUS: PARK

Uporządkowanie i wyposażenie Brusa. Wytyczenie alejek, postawienie ławek, budowa placy zabaw i atrakcji dla dzieci, urządzenie miejsc do grillowania, do gier i zabaw, zainstalowanie przy głównych alejach oświetlenia. Koszt realizacji tego zadania oraz remontu przylegających do Brusa ulic – Krańcowej i Biegunowej oszacowano na ok. 7 milionów złotych. Środki miałyby pochodzić ze sprzedaży ok. 30 działek pod zabudowę jednorodzinną na obrzeżu Brusa, wzdłuż ulicy Krańcowej.

Działki pod budownictwo jednorodzinne wskazane zostały tuż obok jednorodzinnej zabudowy Złotna, wzdłuż ulicy Krańcowej. Nie w środku lasu czy pola, ale przy istniejących już budynkach. To nie przypadkowa lokalizacja, ale kontynuacja osiedla na Złotnie. Będą to duże działki, o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Między poszczególnymi nieruchomościami powstaną ulice i aleje zapewniające dostęp do Brusa od wschodu, od strony ul. Krańcowej. Od północy, zachodu i południa dostęp do lasu również będzie swobodny, tak jak dzisiaj.

Zaproponowany typ budownictwa nie będzie się wiązał z wycinaniem lasu, co zapewnią zapisy miejscowego planu zagospodarowania. To dopiero uchwalenie planu umożliwi budowę domów przy ul. Krańcowej.

 

2. ALTERNATYWA: STOK, SZTUCZNE JEZIORO, TERMY

Powrócenie do tematu zagospodarowania Brus wzbudziło duże zainteresowanie. Swój pomysł na ten teren przedstawił Waldemar Buda, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zaproponował budowę szeregu obiektów na terenie poligonu.

W ramach tego projektu autor chciał, aby na Brusie powstał stok narciarski z 3 zjazdami i mini zjazdem dla dzieci, który zajmie powierzchnię ok. 20 proc. Brusa, sztuczne jezioro na powierzchni ok. 15 proc. Brusa, termy, dwa parkingi samochodowe, plaża, boiska i plac strzelecki dla łuków, kusz i rzutek.

Koszt tego rozwiązania, zaproponowanego przez posła Waldemara Budę, autor szacował na ok. 200 mln zł, niezabezpieczonych ani w budżecie miasta, ani w zewnętrznym źródle. Jego zdaniem pieniądze na tę inwestycję powinny się znaleźć w budżecie miasta (60 mln zł) oraz pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (140 mln zł).

 

3. ZOSTAWIĆ BRUS TAKI, JAKIM JEST

Obok tych propozycji pojawiły się także postulaty zachowania dawnego poligonu na Brusie w niezmienionym kształcie, czyli dzikiego lasu.

W formularzu można było zaznaczyć jedną z trzech zaproponowanych koncepcji zagospodarowania Brusa lub/oraz opisać własną propozycję / opinię

Głosowanie trwało: 04.12.2017 - 31.01.2018
W głosowaniu wzięło udział 3414 osób