Gdzie w Łodzi powstanie ogród społeczny?
Stworzymy w Łodzi OGRÓD SPOŁECZNY na jednej z trzech proponowanych lokalizacji!
Ogród będzie zawierał nie tylko standardowe nasadzenia, ale również miejsce do odpoczynku (np. specjalnie zbudowane ławeczki z palet) oraz część artystyczną (m.in. obrazy malowane mchem).
Zaproponowaliśmy 3 lokalizacje. Oto jak głosowaliście:
Argumenty za:
Co więcej, począwszy od czerwca, w ramach działań związanych z powstawaniem ogrodu, zakładamy liczne zajęcia i spotkania dla mieszkańców, w tym:
- warsztaty z projektowania ogrodów społecznych,
- warsztaty z upcyclingu,
- warsztaty ze „sztuki w ogrodzie”,
- warsztaty dla liderów społecznych,
- realizację 4 mini eventów w ogrodzie społecznym.
Chcemy, aby ogród był naszym wspólnym dobrem, dlatego decyzję o jego umiejscowieniu pozostawiamy Wam, łodzianom.
Propozycja 1.
Lokalizacja: skwerek przy Bibliotece Słówka, ul. Boya-Żeleńskiego 15
Teren dostępny dla mieszkańców, otoczony z jednej strony budynkiem Biblioteki, z drugiej zaś chodnikiem i okolicznym osiedlem.
Propozycja 2.
Lokalizacja: Szkoła Podstawowa nr 26 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Łodzi, ul. Pogonowskiego 27/29
Ogród składałby się z kilku części i znajdował w kilku punktach wokół szkoły.
Propozycja 3.
Lokalizacja: Rada Osiedla Zdrowie-Mania, ul. Grzybowa 1
Miejsce na ogród znajduje się między ulicą, a siedzibą Rady.
Twój głos ma znaczenie!
Podsumowanie:
Dodatkowo, od 15 do 28 kwietnia odbywać się będą konsultacje społeczne z mieszkańcami Łodzi pn. „Zielona linia”. Będzie to dwutygodniowa akcja skierowana do mieszkańców miasta, dzięki której będą mogli zgłaszać swoje pomysły na zagospodarowanie ogrodu społecznego.
Referendum „Miejsce na nasz ogród społeczny” odbywa się w ramach projektu pn. „Pamiętajcie o ogrodach” i jest realizowane przez Fundację Instytut Re-Integracji Społecznej we współpracy z partnerami projektu, tj. Stowarzyszeniem Społecznie Zaangażowani oraz norweską organizacją CREWS, jak również z Urzędem Miasta Łodzi, oraz społecznościami lokalnymi zgromadzonymi wokół Biblioteki Słówka, Szkoły Podstawowej nr 26 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Łodzi oraz Rady Osiedla Zdrowie-Mania.
Projekt pn. „Pamiętajcie o ogrodach” ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej lokalnych mieszkańców oraz wzmocnienie więzi sąsiedzkich i międzypokoleniowych.
Aktualne informacje o projekcie można będzie znaleźć na naszym profilu: https://www.facebook.com/PamietajcieoOgrodachProjekt.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Wysokość budżetu projektu: 72 927,72 €.