NAGRODA ARCHITEKTONICZNA PREZYDENTA MIASTA ŁODZI - głosowanie

POZNAJ OBIEKTY NOMINOWANE DO NAGRODY ARCHITEKTONICZNEJ PREZYDENTA MIASTA ŁODZI:


EC1, Targowa 1/3


Rewitalizacja Elektrociepłowni w Łodzi i jej adaptacja na cele kulturalno‐artystyczne zrealizowana została w ramach programu Nowe Centrum Łodzi. Renowacji i rewitalizacji zostały poddane obiekty zabytkowe, zagospodarowano przestrzeń publiczną, którym nadano nowe funkcje społeczne, edukacyjne i kulturalno-artystyczne. Obecnie mieści się tu Centrum Nauki i Techniki - największa pod względem powierzchni tego typu placówka w kraju, najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej tworzone przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier a także sale konferencyjne i hale dostosowane do organizacji wydarzeń, w tym największa secesyjna Hala Maszyn (1360 m2). Celem rewitalizacji było zahamowanie procesu degradacji tkanki architektonicznej obiektów historycznych a także przywrócenie ładu architektonicznego i przestrzennego centrum Łodzi. Łódzkie EC1 spełnia wszystkie warunki realnej rewitalizacji.

Zdjęcia lotnicze z lat 2013 oraz 2021.


Koci Szlak i Zielony Parking na Księży Młynie, Fabryczna 17 i 17a


Historyczny tzw. Koci Szlak na odcinku od ulicy Fabrycznej do terenu bocznicy kolejowej był ciągiem pieszym prowadzącym od ul. Fabrycznej i zabytkowego Parku Źródliska na teren osiedla Księży Młyn. W ramach rewitalizacji chodnik uzyskał nową nawierzchnię a po zachodniej stronie szpaleru lip wykonana została ścieżka rowerowa. Obszarowi po byłej bocznicy kolejowej przywrócono jego dawne walory funkcjonalne oraz wykorzystano stare elementy krajobrazowe dla celów rekreacyjnych. Na większości terenu w lekkim zagłębieniu odtworzone zostało torowisko z materiałów staroużytecznych - podkłady i szyny, odrestaurowany został semafor i szlaban, po północnej stronie torowiska wykonana została droga rowerowa a po południowej chodnik. Wzdłuż torowiska obustronnie zostały nasadzone szpalery głogu. Przy chodniku znajdują się ławki z pochwytami, kosze. Obszar został oświetlony lampami o stylowych oprawach. Przejścia przez torowisko są wykonane z dębowych podkładów. Na zachodniej części działki posadowiony został napis „Księży Młyn”. Odtworzenie torowiska w małym zagłębieniu powoduje, że torowisko jest małym zbiornikiem retencyjnym wody. „Zielony” Parking przylega do Kociego Szlaku i jest oddzielony żywopłotem grabowym. Całość parkingu przypomina ogród. Za trejażami są wykonane małe zbiorniki retencyjne wypełniające się wodą opadową podczas bardzo dużych opadów. Wszystkie wody opadowe zostają zawsze na terenie parkingu.


Zdjęcia lotnicze z lat 2013 oraz 2021.



Monopolis, Kopcińskiego 60 i 62


MONOPOLIS to niepowtarzalny ideowo projekt wielofunkcyjny zlokalizowany na terenie dawnego Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Rewitalizacja zabytkowych obiektów i odważne połączenie architektury historycznej z architekturą nowoczesną wniosło do przestrzeni miejskiej nową jakość. Ideą przyświecającą projektantom było podkreślenie historii i tradycji miejsca, gdzie priorytetem są potrzeby człowieka. Projekt skierowany jest do środowiska biznesowego, jak i do lokalnej społeczności. W odrestaurowanych i nowych budynkach powstały nowoczesne biura, usługi z ofertą gastronomiczną i miejsca kultury w tym teatr, galeria sztuki, muzeum. Dzięki temu Monopolis jest projektem otwartym dla wszystkich, którzy doceniają pełnię życia i inspirujące miejsca w nowoczesnych przestrzeniach miejskich. 



Zdjęcia lotnicze z lat 2013 oraz 2021.

Ogrodowa Office, Ogrodowa 8

Ze względu na szczególną dla tego obszaru tożsamość miasta, budynek podporządkowuje się historycznemu układowi przestrzennemu, zaś różnorodność nowoczesnych fasad oraz ich charakterystyczne podziały w swobodny sposób nawiązują do bogactwa stylów architektonicznych Łodzi. Obiekt został zaprojektowany z poszanowaniem dla istniejącej już okolicznej zabudowy, a jednocześnie z uwzględnieniem najwyższego standardu jakości i z myślą o wykorzystaniu najnowocześniejszych dostępnych technologii. Ogrodowa Office to połączenie estetycznych walorów architektury i funkcjonalnych rozwiązań przestrzennych. W budynku zastosowano też szereg tzw. „zielonych rozwiązań” umożliwiających m.in. oświetlenie LED w przestrzeniach wspólnych, system odzyskiwania ciepła z serwerowni do podgrzewania wody użytkowej oraz system pozwalający na wykorzystywanie wody deszczowej do spłukiwania toalet.

Zdjęcia lotnicze z lat 2013 oraz 2021.

Piotrkowska 44 - Nowa Odsłona, Piotrkowska 44

Realizacja zabudowy posesji Piotrkowska 44 w Łodzi stanowi przykład wielkomiejskiego podwórka zrealizowanego na wąskiej i ciasnej działce. Przebudowana została frontowa kamienica R. Sachsa, przebudowane i nadbudowane częściowo zostały oficyny oraz wybudowano budynek mieszkalny wielorodzinny, uzupełniając pierzeję ulicy Wschodniej.  Od strony ulicy Wschodniej zlokalizowano prześwit bramowy umożliwiający wjazd i wejście na działkę. Wjazd umożliwia także obsługę komunikacyjną działek przedszkola. Kondygnacja podziemna w zdecydowanej części przeznaczona jest na parking.

W budynkach objętych ochroną konserwatorską nie zachowało się wiele pierwotnych elementów wystroju wnętrz. Udało się przede wszystkim wyeksponować zachowaną więźbę dachową w kamienicy frontowej. Podobnie odnowić zachowane w niej wrota w bramie wejściowej oraz drewnianą klatkę schodową. Wnętrze podwórka zdobi mural.


Zdjęcia lotnicze z lat 2013 oraz 2021.


PURO Łódź Centrum, Ogrodowa 16

Bryła Hotelu Puro Łódź zamyka kwartał i nawiązuje do istniejącego układu urbanistycznego, uzupełniając pierzeję ulicy Zachodniej oraz nowowpowstałego placu WOŚP. Nowoczesna architektura, w stonowanej kolorystyce, poprzez odbicie w oknach Pałacu Poznańskich, podkreśla szczególną dla Łodzi historyczną zabudowę.  Design obiektu nawiązuje do lokalnych tradycji takich jak kinematografia, włókiennictwo, czy łódzka awangarda. Na ostatnim piętrze znajduje się taras z wyjątkowym widokiem na centrum Łodzi, zielone parki, Manufakturę oraz Pałac Poznańskich.


Zdjęcia lotnicze z lat 2013 oraz 2021.

SEPIA OFFICE w ramach zespołu OFF Piotrkowska Center, Roosevelta 8

Dawna przędzalnia i tkalnia Franciszka Ramischa przeszła długą drogę zanim uruchomiony został projekt rewitalizacyjny w duchu „slow” OFF Piotrkowska Center.

SEPIA OFFICE to odrestaurowany, pięciokondygnacyjny budynek biurowo-usługowy, zaaranżowany w murach dawnego magazynu i skarbca fabryki Ramischa. Po pieczołowitej renowacji oryginalnych elementów konstrukcyjnych oraz uzupełnieniu o współczesne funkcje i udogodnienia, obiekt oferuje dziś łącznie blisko 2300 m2 powierzchni najmu. We wnętrzach SEPIA OFFICE udało się zachować wiele elementów oryginalnych – m.in. pozbawione tynków, surowe ściany z czerwonej cegły, żeliwne balustrady i słupy wsporcze, a także odsłonięte stropy w konstrukcji drewnianej. 

Od zewnątrz zadbano zarówno o reprezentacyjną, nietypową dla budynku fabrycznego, secesyjną elewację od ul. Roosevelta, jak też o widoczne od strony OFFa, ceglane fasady, których nie wypiaskowano, a jedynie wyczyszczono, bez ingerencji w ich strukturę. W ramach prac wykonano także iluminację oraz odtworzono blaszany hełm wieńczący wieżę wodną, która dawniej pełniła funkcję systemu przeciwpożarowego kompleksu fabrycznego. Zachowane zostały również historyczne podziały okien, które znalazły odwzorowanie w stylizowanej ślusarce. Dodatkowo, w częściach wspólnych budynku umieszczono fototapety z historycznymi zdjęciami przedstawiającymi życie dawnej fabryki Ramischa na przełomie XIX i XX wieku. 





Zdjęcia lotnicze z lat 2013 oraz 2021.

TEAL OFFICE, Roosevelta 6

TEAL OFFICE, to biurowiec na terenie OFF Piotrkowska Center w Łodzi, wkomponowany w otoczenie dawnej fabryki Ramischa. Fasada wykończona grafitowymi blokami ceglanymi od strony pasażu OFFa nawiązuje do industrialnego charakteru miejsca, przeszklona elewacja wychodząca na ulicę Roosevelta utrzymuje zaś rytm elewacji pobliskich kamienic. Budynek TEAL został wyróżniony przyznaniem prestiżowego certyfikatu Breeam, za spełnienie najwyższych europejskich standardów w dziedzinie proekologicznych rozwiązań.

Monitorowane są bieżące koszty użytkowania wynajmowanych powierzchni, zastosowano szereg  zielonych technologii wewnątrz budynku oraz zrównoważone koncepcje związane z przestrzenią wokół niego. Obiekt wyposażony jest między innymi w inteligentny system BMS (sterowanie budynkiem), energooszczędne, szybkie windy wyposażone w napęd regeneracyjny, umożliwiający odzysk energii, energooszczędne oświetlenie LED oraz system stand-by, rozwiązania oszczędzające zużycie wody w budynku i w toaletach, klimatyzację z efektywnym odzyskiwaniem ciepła, nawilżaniem oraz funkcją „free cooling”, która umożliwia wykorzystanie powietrza z zewnątrz do schłodzenia wnętrza budynku, zielony dach ograniczający efekt miejskiej wyspy ciepła przyczyniający się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza i zwiększenia retencji wód opadowych, na dachu zamontowano budki dla owadów dziko żyjących. 


Zdjęcia lotnicze z lat 2013 oraz 2021.


Głosowanie trwało: 07.07.2023 - 07.08.2023
W głosowaniu wzięło udział 1357 osób