Patron dla hali sportowej przy ul. Sobolowej

Szukaliśmy patrona dla hali sportowej przy Sobolowej 1. Nasza propozycja - Andrzej Szymczak, wybitny szczypiornista, bramkarz, który w barwach Anilany osiem razy zdobywał medale mistrzostw Polski w piłce ręcznej - zdobyła waszą aprobatę. Na 454 głosujące osoby aż 413 głosowało za Andrzejem Szymczakiem.



Głosowanie trwało: 15.10.2018 - 31.10.2018
W głosowaniu wzięły udział 454 osoby






ANDRZEJ SZYMCZAK - sylwetka

Hala sportowa przy ul. Sobolowej 1 została oddana do użytku w roku 1986, a do jej powstania przyczyniły się przede wszystkim znakomite wyniki osiągane przez piłkarzy ręcznych KS Anilana. Jednym z głównych architektów sportowych sukcesów tego klubu był Andrzej Szymczak – wybitny bramkarz, który w barwach Anilany osiem razy zdobywał medale mistrzostw Polski. W tej kolekcji nie zabrakło krążka z najcenniejszego kruszcu.
W roku 1983 Anilana z Szymczakiem w bramce została najlepszym zespołem w kraju. Rok później łodzianie zostali wicemistrzami Polski. Dla Szymczaka był to ostatni medal wywalczony między słupkami bramki Anilany, z którą na boisku wywalczył jeden złoty, dwa srebrne i pięć brązowych medali MP. Kolejne zdobył już jako trener zespołu z Sobolowej. Na tym stanowisku zadebiutował w roku 1985, kilka miesięcy przed oddaniem do użytku nowej hali. Po jej otwarciu Szymczak na ławce trenerskiej pierwszej drużyny zasiadał do roku 1989, zdobywając w tym czasie dwa razy wicemistrzostwo Polski (1986, 1987). Szkoleniowcem Anilany był również w latach 1990-1995. Przez trzy lata (1990-1992) pracę w klubie łączył z obowiązkami drugiego trenera reprezentacji Polski. 

Jako zawodnik w drużynie narodowej rozegrał 234 mecze. W tym czasie ustanowił m.in. do dziś nie pobity rekord w liczbie obronionych rzutów karnych na mistrzostwach świata. Podczas turnieju rozegranego w NRD w roku 1974 Polska zajęła 4. miejsce, a Szymczak obronił 21 karnych, w tym aż 7 w meczu z Hiszpanią! W roku 1974 został uznany najlepszym bramkarzem świata, a osiem lat później wybrano go najlepszym bramkarzem MŚ w RFN, gdzie Polska wywalczyła brązowy medal MŚ. Między turniejami w NRD i RFN grał również na MŚ w Danii (1978, 6. miejsce). Największy sukces na arenie międzynarodowej odniósł jednak w roku 1976, gdy na IO w Montrealu z reprezentacją Polski wywalczył brązowy medal. Cztery lata wcześniej igrzyska w Monachium biało-czerwoni z Szymczakiem w składzie zajęli 10 lokatę. Jeden z najwybitniejszych bramkarzy w historii piłki ręcznej miał też na swoim koncie srebrny medal Pucharu Świata (1974) oraz brąz Zawodów Przyjaźni (1984). Aż 10 razy był powoływany do reprezentacji świata IHF (Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej).

Za całokształt osiągnięć sportowych w roku 1987 Szymczak został wyróżniony w plebiscycie Fair Play, organizowanym przez Polski Komitet Olimpijski i Sztandar Młodych. Uhonorowano go również tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu, Srebrnym Krzyżem Zasługi, brązowym medalem za wybitne osiągnięcia sportowe oraz medalem za zasługi dla PKOl.

Zmarł 6 września 2016 – dwa lata przed jubileuszem 100-lecia polskiej piłki ręcznej i 90-lecia łódzkiej piłki ręcznej. Nadanie hali przy ul. Sobolowej 1 imienia Andrzeja Szymczaka będzie więc godnym uhonorowaniem dotychczasowej historii tej dyscypliny oraz jednego z jej najwybitniejszych przedstawicieli.


GaleriePodsumowanie:


Głosowanie trwało: 15.10.2018 - 31.10.2018
W głosowaniu wzięły udział 454 osoby